Praktikus tippek biztonságos app használathoz
Folyamatosan hallani olyan híreket, hogy hackertámadás ért egy mobil alkalmazást, és több százezer felhasználói adatot loptak el. A legtöbb esetben bankkártya adatokról, illetve egészségügyi információkról van szó, amelyekkel könnyedén visszaélhetnek a csalók.
Mivel manapság szinte mindenkinek van egy okostelefon a zsebében, amelyen különféle applikációk találhatók, fontos, hogy felismerjük az árulkodó jeleket. Kormos Milán, az AppSolution Kft. tulajdonosa a Trend FM Monitor Délután című műsorában osztotta meg tanácsait, mint a téma szakértője.
Erős jelszó
A legtöbb támadás azokat éri, akik nem használnak megfelelő jelszót, vagyis nyitva hagyják a betörőnek az ajtót. Általános szabály, hogy nem szabad a leggyakoribb és legegyszerűbb jelszavakat használni, például egymást követő számokat vagy betűket, születési dátumot. Az elkerülendő jelszavakról egy korábbi blogbejegyzésünkből is érdemes inspirálódni.
Szerencsére sok esetben az alkalmazások megkövetelik az erős jelszavak használatát, amelyek kis- és nagybetűket, számokat és speciális karaktereket is tartalmaznak.
Kétfaktoros hitelesítés
Bár a kétfaktoros hitelesítést senki nem kedveli túlzottan, nagyon hasznos biztonsági módszer. Lényege, hogy kizárólag egy sms-ben vagy e-mail kapott kóddal lehet belépni az applikációba, ami egy újabb nehezítő körülmény a csalók számára.
Ki bír megjegyezni ennyi jelszót?
Minél több alkalmazásban regisztrálunk, annál több jelszót kellene kitalálni és megjegyezni, ami nem egyszerű memóriajáték. Ezért találták ki a jelszókezelő applikációkat, amelyek lehetővé teszik a legbonyolultabb jelszavak használatát is. Az appot ujjlenyomattal, retina- vagy arcszkenneléssel lehet feloldani, így biztonságban vannak a jelszavak.
Hogyan viselkednek a csaló appok?
Mindegyik alkalmazásbolt igyekszik kiszűrni az adathalász applikációkat, ennek ellenére mégis fel-felbukkannak, kijátszva a biztonsági ellenőrzéseket. A csaló appok nem feltétlenül lendülnek azonnal akcióba, akár egy frissítéssel is letöltődhet egy veszélyt jelentő kódsor, ami adatokat lop.
Így szúrd ki ki az adathalász appokat
A letöltések száma árulkodó lehet, de önmagában nem mindig segít. A túl sok pozitív, hasonló értékelés is gyanúra adhat okot, de a túl kevés is, ha mellé magas letöltési szám társul.
Amennyiben a letöltött applikáció hatására furcsán viselkedik a telefon, például gyorsan lemerül, szintén nem normális. Előfordulhat, hogy ilyenkor adatokat tárol és továbbít, ami magas teljesítményt igényel. Ezt akár a telefon beállításaiban is lehet ellenőrizni.
Lehetőség szerint érdemes elkerülni a harmadik féltől származó applikációkat, amelyeket .apk fájlokként lehet letölteni, és telepíteni a telefonra. Lehet, hogy okkal nem elérhetők az AppStore-ban vagy a Play Áruházban.
Ha szeretnéd meghallgatni a teljes interjút, megteheted a SoundCloud felületünkön.