A legnépszerűbb cross-platform keretrendszerek
Korábbi cikkünkben a cross-platform alkalmazásokról osztottunk meg néhány fontos tudnivalót, amit mindenképpen érdemes számításba venned, mielőtt még belefognál a fejlesztésbe. Ezúttal a legnépszerűbb cross-platform keretrendszereket vesszük sorra.
Mindegyik keretrendszernek vannak előnyei és hátrányai, ezért az alapján érdemes választani közülük, hogy melyik szolgálja ki a leginkább az üzleti céljaidat.
1. Xamarin
A Xamarin 2011-ben indult, először független alkalmazásfejlesztési keretrendszerként, majd 2016-ban a Microsoft megvásárolta, így sokak számára megbízhatóbb háttérrel működött a továbbiakban. Ez egy nyílt forráskódú rendszer, amely egyaránt alkalmas natív és cross-platform appok fejlesztésére.
Mivel C# programozást használ, ezért számos platformon zökkenőmentesen működik, beleértve az Android és iOS rendszereket. További előnye, hogy a kódbázis 75%-át megoszthatod, így egyetlen módosítás szükséges, és nem szükséges minden platform esetében külön elvégezni azt.
Hátránya, hogy viszonylag drága. Bár magánszemélyek és startupok számára ingyenes, a vállalatoknak eléggé költséges lehet ez a keretrendszer.
Milyen appokat fejlesztettek ebben a keretrendszerben?
- Fox Sports
- Alaska Airlines
- HCL
- American Cancer Society
- BBC Good Food
2. React Native
A React Native keretrendszert a Facebook 2015-ben indította el, ezzel hullámot indítva a hibrid keretrendszerek piacán. Bevezetése után néhány éven belül az egyik legnépszerűbb keretrendszernek számított.
Segítségével React és JavaScript technológiákat ötvözve készíthetünk mobilappokat. A Xamarinnal szemben a kódbázis akár 80%-a osztható meg a platformok között, amely gyorsabb és költséghatékonyabb fejlesztést jelent. További előnye, hogy lehetőséget biztosít natív kódrészletek felhasználására, így a fejlesztők bármikor kiegészíthetik ezzel a cross-platform kódot.
A Facebook mellett számos más alkalmazást fejlesztettek ebben:
- Bloomberg
- Skype
- Tesla
3. Flutter
A Facebook utána következzen a másik nagy óriás, a Google keretrendszere. A React Native-hoz hasonlóan natív komponensekre épül, és a natív appokkal megegyező minőséget biztosít. A fentiekhez képest viszonylag új technológiának számít, ugyanis 2018-ban debütált, 2019 májusában pedig megérkezett a Flutter 1.7 verzió, ami egy még ennél is stabilabb felépítést kínál. Fejlesztői felmérések szerint a Flutter a top 3 legkedveltebb keretrendszer közé tartozik. Nemcsak az alkalmazás, de már maga a fejlesztés is gyorsabb, így a kódbázisban végrehajtott módosítások akár másodpercek alatt láthatók a felületen.
Legismertebb alkalmazásai:
- Alibaba
- Google Ads
- Tencent
- The New York Times
Amennyiben tetszett a fenti kis összefoglaló, maradj velünk, mert a továbbiakban hasonló érdekességekkel készülünk.
Forrás: netsolutions.com